Lenovo notebook harddisk sorunları

Lenovo notebook harddisk sorunları

Harddisk , bilgisayar üzerindeki tüm verilerimizin depolandığı birimdir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere harddisk ler notebook larımızın en önemli parçalarından biri hatta bazen içindeki verilerin öneminden dolayı notebookumuzdan bile değerli olabilir. Bu yazımızda günümüzde harddisk lerin haiz olduğu teknik özellikler ve içeriğine fazla girmeden Lenovo notebook kullananlarının maksimum karşılaştığı sata harddisk problemlerı ve çözüm önerilerini anlatmaya çalışacağız.
Not: SSD (solid state disk) harddiskler bu yazıda mevzudan tamamen muaf tutulmuştur.
Notebook harddisk leri  tüm masaüstü harddisk ler ile aynı yapıya ve çalışma prensibine sahiptirler. Dolayısıyla harddisklerin teknik bilgi ve yapılarını öğrenmek isteyenler bununla ilgili detaylı bilgiyi arama motorları yardımıyla kolayca ulaşabilirler. Fakat her şeyde olduğu benzer biçimde harddisk lerde yaşanan problemleri anlayabilmek ve çözebilmek için öncelikle nasıl çalıştıklarını anlamamız gerekir.

Anakarttan gelen komutlar, harddiskteki elektronik kart’a iletilir. Elektronik kart istenilen işleme gore (okuma yada yazma) manyetik okuma kafasını plaka üzerinde istenilen işlemi gerçekleştirilecek şekilde hareket ettirir.
Lenovo Notebook Harddisk Problemleri;
Harddisk Kafa Atması (yada Vurması):
Lenovo Notebook harddiskinin kafa atması veya vurması fizyolojik bir problemdir. Manyetik Okuyucu kafanın kontrol dışı olarak hareket etmesi ve okuma yazmanın o anda durmasıdır. Dolayısıyla aslabir yazılımsal müdahele ile düzeltilemez.
Harddisk Kafa Atma (yada Vurma) belirtileri;
Lenovo notebook ile çalışırken herhangi bir zamanda veya belirli zaman aralıklarıyla ekranın tamamiyle donması ve o esnada hdd den belirli süre aralıklarıyla sesler gelmesi ve sonradan notebook un çalışmaya devam etmesi. Süre geçtikçe bu olayın daha sık yine etmesi demek notebook unuzun harddiski kafa vuruyor anlamına geliyor.
Harddisk Kafa Atma (veya Vurma) Çözümü;
İlk belirtiden itibaren sorun sıkça meydana gelmeye başladıysa artık notebook unuzun hdd si ömrünü tamamlıyor demektir. Dolayısıyla üzerindeki verilerinizi yedeklemeniz ve yeni bir notebook harddisk ile yola devam etmeniz gerekmektedir.
Notebook Harddisk Bad Sector:
Sektörler notebook harddiski içindeki plakada bulunan bölümlere denir ve harddiskdeki veriler bu sektörlerde muhafaza edilir. Fizyolojik yada manyetik olmak üzere herhangi bir sorundan sonra okunamayan sektörlere bad sector denir.
Notebook Harddisk Bad Sector belirtileri;
Notebook ile çalışırken herhangi bir yazılımda aldığınız garip hatalar. Herhangi bir yazılımı sağlıklı olarak yükleyememe yada kaldıramama.
Notebook ekranının belirli bir şeyi çalıştırırken donması. Notebook’un üzerindeki hdd işlemini gösteren ledin durağan şekilde devamlı yanıp sönmesi söz mevzusu ise hdd nizde bad sector oluşmuş ve yaşamış olduğunız sıkıntıların kaynağı bu bad sectordeki yer alan verinin okunması veya yazılmaya çalışmasından kaynaklanıyordur.
Lenovo Notebook Harddisk Bad Sector Çözümü;

Bad sectorler harddiskinizin devamlı veri işlenilen kısmınde oluşmuş olabilir. Hatta bu bölüm notebookunuzu açarken Windows şifrenizi girip tam profilinizin geldiği alanda da olabilir. Böyle bir durumda Windows şifrenizi girseniz bile bad sector deki veri okunmadağından notebook sanki bir işlem yapıyormuşcasına donup kalır sizi bekletir.
Bad sectorlerin oluşturacağı problemlerin tek çözümü harddisk e check disk işlemi yapmak. Eğer yukarıdaki şeklinde bir durum söz konusu ise notebook açılırken f8 ile ileri başlangıç seçeneğinden güvenli mod da(açılır ise) check disk yapabilirsiniz. Açılmaz ise işletim sistemi sistemi ile windows kurtarma konsolunda komut sistemi ile checkdisk işlemi yapmış oldurabilirsiniz.

Check disk işlemi ile Windows bad sectsor leri bulur ve onları ayırır. Böylece notebook u kullanım sırasında veri yazılacak yada okunacaksa bu sectorlere ulaştığında pas geçer.

Checkdisk işlemini en sıradan haliyle şu şekilde yapabilirsiniz.
Bilgisayarım sağ click > Yönet > Disk Yönetimi
Ordan check disk yapmak dilediğiniz disk yada partition’ı seçip sağ click Özellikler > araçlar > Hata Denetimi > Şimdi Denetle tıklanır.

“Dosya sistemi hatalarını otomatikman düzelt” ve “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış”seçenekleri işaretlenerek Tamam’a basılır. Bir sonrasında ki restart da Windows açılırken check disk yapmış olacaktır.

Diğer bir yol ise direk komut penceresinden checkdisk işlemini gerçekleştirebiliriz. Bu işlem genelde windows’un açılış esnasında dondurulmuş olduğu dolayısıyla güvenli kip ile veya windows u kurtarmak için kullanılır.

Standart oluşturulan windows ta Başlat > Çalıştır cmd yazıp enter a basılır ve karşımıza gelen komut satırı ekranında “chkdsk c: /p /r” komutu yazılıp enterlanır.

Burada ki C: checkdisk işlemi yapmak istediğimiz sürücü. Eğer siz Diskinizi 2 veya daha fazla partition şeklinde kullanıyorsanız ve öteki partitionları check disk yapmak istiyorsanız, örneğin D: sürücüsü checkdisk komutunda bu sürücü dizinini belirtmeniz gerekir.